EKMH401VNN151MR25S
Nippon Chemi-Con
EKMH401VNN151MR25S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH401VNN151MR25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH401VNN151MR25S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2012A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.658 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:150µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF