EKMH101VSN272MR45S
Nippon Chemi-Con
EKMH101VSN272MR45S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH101VSN272MR45S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH101VSN272MR45S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:2.88A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.456A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):92 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2700µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2700µF