EKMH100VSN683MA50S
Nippon Chemi-Con
EKMH100VSN683MA50S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH100VSN683MA50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH100VSN683MA50S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:5.46A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.8968A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.126" (54.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:68000µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 12 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68000µF