EKMG251ELL3R3MHB5D
Nippon Chemi-Con
EKMG251ELL3R3MHB5D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMG251ELL3R3MHB5D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMG251ELL3R3MHB5D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:32mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:80mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1391
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.3µF