EGXF350ELL242MM20S
Nippon Chemi-Con
EGXF350ELL242MM20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EGXF350ELL242MM20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EGXF350ELL242MM20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP MINI ALUM ELECTRO
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:GXF
Ripple Current @ Low Frequency:1.448A @ 120Hz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):28 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:2400µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 28 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Capacitance:2400µF