EGPD500ELL222MU40H
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EGPD500ELL222MU40H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EGPD500ELL222MU40H
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:GPD
Ripple Current @ Low Frequency:4.2225A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.63A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 135°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):29 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:2200µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Capacitance:2200µF