EGPA250ELL472MU40S
Nippon Chemi-Con
EGPA250ELL472MU40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EGPA250ELL472MU40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EGPA250ELL472MU40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:GPA
Ripple Current @ Low Frequency:3.1705A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.73A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:4700µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 18 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Capacitance:4700µF