EFB0512VHBBBN
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EFB0512VHBBBN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EFB0512VHBBBN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EFB0512VHBBBN |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | 50X50X15MM 12V DC FAN W/SPEED SE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.52 | $13.86 | $12.54 | $11.55 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $10.362 | $9.57 | $8.91 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 15.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.078 lb (35.38g) |
| Voltage Range: | 9 ~ 16VDC |
| Voltage - Rated: | 13.5VDC |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.222 in H2O (55.3 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 50mm L x 50mm H |
| Series: | EFB |
| RPM: | 7600 RPM |
| Power (Watts): | 1.76W |
| Other Names: | 603-2094 |
| Operating Temperature: | -40 ~ 221°F (-40 ~ 105°C) |
| Noise: | 35.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | Varies Based on Temperature |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 130mA |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | - |
| Air Flow: | 13.1 CFM (0.367m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EFB0512VHBBBN, use the request quote form to request EFB0512VHBBBN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EFB0512VHBBBN.The price and lead time for EFB0512VHBBBN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EFB0512VHBBBN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

