EEV227M025A9MAA
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEV227M025A9MAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEV227M025A9MAA
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM SMD 105C 220UF 25VDC
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
12500 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:EEV
Ripple Current @ Low Frequency:420mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:600mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:399-18140-2
EV227M025A9MAAKPLP
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:160 mOhms
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF