EEV-HD1V4R7R
Panasonic
EEV-HD1V4R7R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEV-HD1V4R7R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEV-HD1V4R7R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:HD-V
Ripple Current @ Low Frequency:17mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.9mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:PCE3342CT
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Impedance:12 Ohms
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF