EEU-TA1C102
Buy EEU-TA1C102 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-TA1C102
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:TA
Ripple Current @ Low Frequency:1.118A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEUTA1C102
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:42 mOhms
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Capacitance:1000µF