EEU-FM1V221B
Panasonic
EEU-FM1V221B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-FM1V221B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-FM1V221B
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
12500 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FM
Ripple Current @ Low Frequency:903mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.29A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEU-FM1V221B-ND
EEUFM1V221B
P19720TB
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:38 mOhms
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF