EEU-FC1J681B
Panasonic
EEU-FC1J681B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-FC1J681B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-FC1J681B
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:FC
Ripple Current @ Low Frequency:1.62A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.16A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEUFC1J681B
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:50 mOhms
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:680µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF