EET-UQ2D272LA
Panasonic
EET-UQ2D272LA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-UQ2D272LA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-UQ2D272LA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:TS-UQ
Ripple Current @ Low Frequency:5.45A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.63A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETUQ2D272LA
P13809
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):86 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2700µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 86 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2700µF