EET-HC2G181JA
Panasonic
EET-HC2G181JA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-HC2G181JA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-HC2G181JA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 103 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:TS-HC
Ripple Current @ Low Frequency:950mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.33A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETHC2G181JA
P14053
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.013 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:180µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.013 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF