EET-HC2C152KA
Panasonic
EET-HC2C152KA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-HC2C152KA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-HC2C152KA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:TS-HC
Ripple Current @ Low Frequency:2.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.5A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETHC2C152KA
P13958
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):133 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1500µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF