EEF-UE0D391LR
Panasonic
EEF-UE0D391LR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-UE0D391LR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-UE0D391LR
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 2V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap UE
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEFUE0D391LR
PCE4257TR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):7 mOhm
Detailed Description:390µF 2V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 7 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF