EEF-SX0E391XR
Panasonic
EEF-SX0E391XR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-SX0E391XR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-SX0E391XR
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap SX
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:PCE4834CT
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhm
Detailed Description:390µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 6 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF