EEF-SX0E151R
Panasonic
EEF-SX0E151R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-SX0E151R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-SX0E151R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
3500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap SX
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEFSX0E151R
PCE3558TR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:150µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF