EEF-HX0D561R
Panasonic
EEF-HX0D561R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-HX0D561R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-HX0D561R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
(In US Dollars)
3500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap HX
Ripple Current @ High Frequency:5.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEFHX0D561R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:560µF 2V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:560µF