EEF-CX0G151R
Panasonic
EEF-CX0G151R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-CX0G151R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-CX0G151R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
(In US Dollars)
3500 pcs7000 pcs10500 pcs17500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap CX
Ripple Current @ High Frequency:5.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEFCX0G151R
PCE4277TR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:150µF 4V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF