EEF-CT1C470R
Panasonic
EEF-CT1C470R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-CT1C470R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-CT1C470R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 494 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap CT
Ripple Current @ High Frequency:3.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:P16807-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:47µF 16V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF