EEE-HB1HR47AR
Panasonic
EEE-HB1HR47AR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEE-HB1HR47AR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEE-HB1HR47AR
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:HB
Ripple Current @ Low Frequency:5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.5mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:EEEHB1HR47AR
PCE4771TR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:0.47µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:0.47µF