EEE-FK0J331XP
Panasonic
EEE-FK0J331XP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEE-FK0J331XP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEE-FK0J331XP
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:FK
Ripple Current @ Low Frequency:210mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:280mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:PCE3768DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:340 mOhms
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF