EEC-S5R5H474A
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEC-S5R5H474A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEC-S5R5H474A
Manufacturer Panasonic
Description CAP 470MF -20% 200% 5.5V T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:5.5V
Tolerance:-20%, 200%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.748" Dia (19.00mm)
Series:SG
Packaging:-
Package / Case:Axial, Can - Horizontal
Other Names:EECS5R5H474A
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Axial, Can - Horizontal 1000 Hrs @ 70°C
Capacitance:470mF