EEC-F5R5H104
Panasonic
EEC-F5R5H104
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEC-F5R5H104 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEC-F5R5H104
Manufacturer Panasonic
Description CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:5.5V
Tolerance:-20%, +80%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.531" Dia (13.50mm)
Series:F
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEC-F5R5H104-ND
EECF5R5H104
P12912
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):100 Ohm @ 1kHz
Detailed Description:100mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 100 Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:100mF