EDH227M050A9PAA
KEMET
EDH227M050A9PAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EDH227M050A9PAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EDH227M050A9PAA
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:EDH
Ripple Current @ Low Frequency:330mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:412.5mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:DH227M050A9PAAKPLP
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF