ED3950/11
On-Shore Technology, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ED3950/11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ED3950/11
Manufacturer On-Shore Technology, Inc.
Description TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:8.5mm
Wire Gauge or Range - mm²:2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-28 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:-
Termination Style:Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Series:ED3950
Screw Size:-
Positions Per Level:11
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.197" (5.00mm)
Packaging:Bulk
Other Names:ED2280
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Number of Positions:11
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.571" (14.50mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA), Nylon
Header Orientation:-
Features:Retention Latches (Non-Wire Side)
Detailed Description:11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:15A