ECW-FA2J125JQ
Panasonic
ECW-FA2J125JQ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECW-FA2J125JQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECW-FA2J125JQ
Manufacturer Panasonic
Description CAP FILM 1.2UF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.476" W (26.00mm x 12.10mm)
Series:ECW-F(A)
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:ECWFA2J125JQ
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.953" (24.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:1.2µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:1.2µF