ECS-.400-12.5-13
ECS Inc. International
ECS-.400-12.5-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECS-.400-12.5-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECS-.400-12.5-13
Manufacturer ECS Inc.
Description CRYSTAL 40.0000KHZ 12.5PF T/H
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
Size / Dimension:0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Series:ECS-31
RoHS Status:Bulk
Ratings:-
Polarization:Cylindrical Can, Radial
Other Names:ECS.40012.513
XC973
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Operating Mode:Fundamental
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Part Number:ECS-.400-12.5-13
Load Capacitance:±30ppm
Lifetime @ Temp.:-
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Function:12.5pF
Frequency Tolerance:-
Frequency:40kHz
Expanded Description:40kHz ±30ppm Crystal 12.5pF -10°C ~ 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial