ECQ-V1H564JL9
Buy ECQ-V1H564JL9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECQ-V1H564JL9
Manufacturer Panasonic
Description CAP FILM 0.56UF 5% 50VDC RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.287" L x 0.228" W (7.30mm x 5.80mm)
Series:ECQ-V
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:ECQV1H564JL9
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized - Stacked
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial
Capacitance:0.56µF