ECQ-E2185JBB
Panasonic
ECQ-E2185JBB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECQ-E2185JBB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECQ-E2185JBB
Manufacturer Panasonic
Description CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.819" L x 0.299" W (20.80mm x 7.60mm)
Series:ECQ-E(B)
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:ECQE2185JBB
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.772" (19.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.8µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.8µF