ECQ-E1395KF
Panasonic
ECQ-E1395KF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECQ-E1395KF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECQ-E1395KF
Manufacturer Panasonic
Description CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Series:ECQ-E(F)
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:ECQE1395KF
EF1395
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.685" (17.40mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:3.9µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:3.9µF