ECO-S1HP562BA
Panasonic
ECO-S1HP562BA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECO-S1HP562BA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECO-S1HP562BA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:TS-UP
Ripple Current @ Low Frequency:3.42A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.933A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:ECOS1HP562BA
P6933
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):59 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:5600µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:5600µF