ECO-200-40
Bel
ECO-200-40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECO-200-40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECO-200-40
Manufacturer Bel
Description XFRMR 200VA 115/230V 20/40V SEC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 20V, Series 40V
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Isolation:4000Vrms
Type:Laminated Core
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:90.00mm L x 106.00mm W
Series:EcoTran
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Dual
Power - Max:200 VA
Other Names:595-1793
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Height - Seated (Max):116.00mm
Current - Output (Max):Parallel 10A, Series 5A