ECE-V1CA221P
Panasonic
ECE-V1CA221P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECE-V1CA221P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECE-V1CA221P
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:VS
Ripple Current @ Low Frequency:280mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:PCE2044DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF