ECASD40J107M015K00
Murata Electronics
ECASD40J107M015K00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECASD40J107M015K00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECASD40J107M015K00
Manufacturer Murata
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.015 Ohm 2000mA 105 C Embossed T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 48956 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:ECAS
Ripple Current @ High Frequency:2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:490-5465-1
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:100µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF