ECA-1CM102B
Panasonic
ECA-1CM102B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ECA-1CM102B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ECA-1CM102B
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
12500 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:M
Ripple Current @ Low Frequency:680mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.156A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:ECA1CM102B
P10373TB
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF