EAST16086YA5
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAST16086YA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EAST16086YA5
Manufacturer Everlight Electronics
Description LED YELLOW CLEAR 2SMD
(In US Dollars)
9000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:591nm
Wavelength - Dominant:590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Viewing Angle:120°
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Millicandela Rating:54mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.70mm
Features:-
Detailed Description:Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Current - Test:10mA