EAILP05RDMA1
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAILP05RDMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAILP05RDMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EAILP05RDMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | EMITTER IR 850NM 100MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.191 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 850nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.45V |
| Viewing Angle: | 50° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 7.8mW/sr @ 20mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.45V 100mA 7.8mW/sr @ 20mA 50° Radial |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EAILP05RDMA1, use the request quote form to request EAILP05RDMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAILP05RDMA1.The price and lead time for EAILP05RDMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EAILP05RDMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

