EAHP5630WA6
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAHP5630WA6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAHP5630WA6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EAHP5630WA6 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED WARM WHITE 2700K 80CRI 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.099 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.15V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 21°C/W |
| Supplier Device Package: | 2-PLCC |
| Size / Dimension: | 0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2212 (5630 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 116 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 55 lm (Typ) |
| Detailed Description: | LED Lighting - White, Warm 2700K 3.15V 150mA 120° 2212 (5630 Metric) |
| Current - Test: | 150mA |
| Current - Max: | 180mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 2700K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EAHP5630WA6, use the request quote form to request EAHP5630WA6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAHP5630WA6.The price and lead time for EAHP5630WA6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EAHP5630WA6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

