EAFL4039W20A0
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAFL4039W20A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAFL4039W20A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EAFL4039W20A0 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED COOL WHITE 6000K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.933 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.65V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 62° x 70° |
| Thermal Resistance of Package: | - |
| Supplier Device Package: | 4039 |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.154" W (4.00mm x 3.90mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1616 (4040 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 55 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.081" (2.05mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 200 lm (Typ) |
| Detailed Description: | LED Lighting - White, Cool 6000K 3.65V 1A 62° x 70° 1616 (4040 Metric) |
| Current - Test: | 1A |
| Current - Max: | - |
| Color: | White, Cool |
| CRI (Color Rendering Index): | - |
| CCT (K): | 6000K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EAFL4039W20A0, use the request quote form to request EAFL4039W20A0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAFL4039W20A0.The price and lead time for EAFL4039W20A0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EAFL4039W20A0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


