EADCD054OA0
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EADCD054OA0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EADCD054OA0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EADCD054OA0 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | THRU-HOLE 16-SEGMENT ORG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 60 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.601 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 621nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Size / Dimension: | 0.835" H x 0.988" W x 0.303" D (21.20mm x 25.10mm x 7.70mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 60mW |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Number of Characters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 12.5mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 14-Segment, Alphanumeric |
| Digit/Alpha Size: | 0.54" (13.72mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Orange 14-Segment, Alphanumeric 2 Character Common Anode 2V 20mA 0.835" H x 0.988" W x 0.303" D (21.20mm x 25.10mm x 7.70mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Orange |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EADCD054OA0, use the request quote form to request EADCD054OA0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EADCD054OA0.The price and lead time for EADCD054OA0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EADCD054OA0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

