EA LED36X28-A
Electronic Assembly GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EA LED36X28-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EA LED36X28-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EA LED36X28-A |
|---|---|
| Manufacturer | Electronic Assembly GmbH |
| Description | LED BACKLIT F. EA DOGS104 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.58 | $6.864 | $5.434 | $4.576 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $4.29 | $3.933 | $3.718 | $3.575 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.3V |
|---|---|
| Viewing Area: | 33.00mm L x 12.10mm W |
| Text Color: | - |
| Series: | EA DOG |
| Outline L x W x H: | 36.00mm x 27.50mm x 4.60mm |
| Other Names: | 1481-1234 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Number of Characters: | 40 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, SPI |
| Dot Size: | 0.49mm W x 0.31mm H |
| Display Type: | STN - Super-Twisted Nematic |
| Display Mode: | - |
| Display Format: | 10 x 4 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module STN - Super-Twisted Nematic LED - Amber I²C, SPI 36.00mm x 27.50mm x 4.60mm |
| Character Size: | - |
| Character Format: | - |
| Backlight: | LED - Amber |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EA LED36X28-A, use the request quote form to request EA LED36X28-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EA LED36X28-A.The price and lead time for EA LED36X28-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EA LED36X28-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
