EA-LCD-002
Embedded Artists
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EA-LCD-002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EA-LCD-002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EA-LCD-002 |
|---|---|
| Manufacturer | Embedded Artists |
| Description | LCD COLOR TOUCH TFT 3.2" QVGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Viewing Area: | 64.80mm W x 48.60mm H |
|---|---|
| Touchscreen: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | EALCD002 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Parallel/Serial |
| Graphics Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Dot Size: | 0.20mm W x 0.20mm H |
| Dot Pixels: | 320 x 240 (QVGA) |
| Dot Pitch: | - |
| Display Type: | TFT - Color |
| Display Mode: | Transmissive |
| Diagonal Screen Size: | 3.2" (81.28mm) |
| Detailed Description: | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.2" (81.28mm) 320 x 240 (QVGA) |
| Backlight: | LED - White |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EA-LCD-002, use the request quote form to request EA-LCD-002 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EA-LCD-002.The price and lead time for EA-LCD-002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EA-LCD-002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

