E92F351VNT152MU65T
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E92F351VNT152MU65T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E92F351VNT152MU65T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
(In US Dollars)
49 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Series:U92F
Ripple Current @ Low Frequency:6.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.724A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.657" (67.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):74 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1500µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 74 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1500µF