E921KA
Conxall / Switchcraft
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E921KA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E921KA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E921KA |
|---|---|
| Manufacturer | Conxall / Switchcraft |
| Description | SWITCH PUSH DPST-NO 250MA 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $31.07 | $30.63 | $30.186 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $27.967 | $27.523 | $24.662 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 120V |
|---|---|
| Type: | Standard |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | E921 |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | SC2144 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 75°C |
| Mounting Type: | Free Hanging |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | Tactile Feedback |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPST-NO Standard Free Hanging |
| Current Rating: | 250mA (AC) |
| Color - Actuator/Cap: | Yellow |
| Circuit: | DPST-NO |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E921KA, use the request quote form to request E921KA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E921KA.The price and lead time for E921KA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E921KA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
