E68-40A
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E68-40A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E68-40A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E68-40A |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 900 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.104 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.175" (4.5mm) |
| Other Names: | 0E68-40A 0E68-40A0 0E6840A0 0E6840AO CH388 E68-40A0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Position: | 0.300" (7.6mm) |
| Operating Force: | 425gf |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.045" (1.1mm) |
| Current Rating: | 100mA (AC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E68-40A, use the request quote form to request E68-40A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E68-40A.The price and lead time for E68-40A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E68-40A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


