E5GC-QX1ACM-024
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5GC-QX1ACM-024 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5GC-QX1ACM-024 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5GC-QX1ACM-024 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $330.75 | $319.725 | $297.675 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
|---|---|
| Type: | Process, Temperature Controller (Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) |
| Termination Style: | Spring Terminal |
| Series: | E5GC |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
| Output Type: | Relay, Voltage (External SSR) |
| Other Names: | E5GCQX1ACM024 Z7641 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 4, 4 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Event Input |
| Display Type: | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
| Display Characters - Height: | 0.413" (10.50mm), 0.197" (5.00mm) |
| Detailed Description: | Process, Temperature Controller (Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5GC-QX1ACM-024, use the request quote form to request E5GC-QX1ACM-024 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5GC-QX1ACM-024.The price and lead time for E5GC-QX1ACM-024 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5GC-QX1ACM-024.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

