E5EN-R3YMT-500-N AC100-240
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5EN-R3YMT-500-N AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5EN-R3YMT-500-N AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5EN-R3YMT-500-N AC100-240 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $562.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.573 lb (259.91g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, W) |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | E5EN |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay (5) |
| Other Names: | E5EN-R3YMT-500-N AC100-240-ND E5EN-R3YMT-500-NAC100-240 E5EN/R3YMT/500/N AC100/240 E5ENR3YMT500NAC100240 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 4, 4, 4 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Option Cards Available |
| Display Type: | LCD - Tri Color Characters, Backlight |
| Display Characters - Height: | 0.465" (11.80mm), 0.319" (8.10mm), 0.228" (5.80mm) |
| Detailed Description: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, W) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | Option Cards Available |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5EN-R3YMT-500-N AC100-240, use the request quote form to request E5EN-R3YMT-500-N AC100-240 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5EN-R3YMT-500-N AC100-240.The price and lead time for E5EN-R3YMT-500-N AC100-240 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5EN-R3YMT-500-N AC100-240.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

